اطلاعات بازار


ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد

ترامپ: برجام به ایران برای نزدیک شدن به بمب کمک کرد/ تحریمهای هسته ای را با بالاترین سطح بر می گردانم.

 

 

 

رییس جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم درباره برجام:

آمریکا هرگز به تعهداتش در برابر ملت ایران عمل نکرد/ برجام بدون آمریکا ادامه می‌یابد/ موجود مزاحم از برجام خارج شد

 

 

 

طلا و ارز به فینال رسیده اند! کدامیک برنده میشود!؟

قیمت طلا در آغاز مبادلات امروز جمعه با افزایش نسبی روبرو شده تا در حال ثبت بهترین عملکرد هفتگی در دو سال اخیر باشد.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که قیمت جهانی طلا در ماه های آینده تحت تاثیر تنش‌های سیاسی با رشد چشمگیری روبرو خواهد شد.

به گزارش رویترز، کارشناسان اقتصادی بر این باورند که ادامه روند نزولی ارزش دلار آمریکا و افزایش تورم در این کشور تاثیر زیادی بر افزایش قیمت جهانی طلا داشته است. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سایت طلا، بر اساس این گزارش قیمت هر اونس طلا امروز جمعه با اندکی افزایش به بیش از ۱۳۵۵ دلار رسیده است. قیمت طلا روز گذشته نیز تا ۱۳۵۷ دلار رسیده بود.

قیمت طلا در هفته جاری با رشد ۲.۷ درصدی روبرو شده است که این بهترین عملکرد هفتگی قیمت طلا از ۲۹ آوریل ۲۰۱۶ به شمار می رود.

شاخص ارزش دلار در برابر ارزهای معتبر بین المللی به پایین ترین سطح خود در ۳ سال اخیر رسیده است. این بدترین عملکرد هفتگی ارزش دلار آمریکا در ۹ ماه گذشته بوده است.

شاخص قیمت تولید کننده در آمریکا در ماه ژانویه با افزایش چشمگیری روبرو شده است. افزایش قیمت بنزین و هزینه های بهداشت و درمان تاثیر زیادی در این مساله داشته است.

وزارت کار آمریکا اعلام کرده است که شاخص قیمت تولید کننده در ماه گذشته با رشد ۰.۴ درصدی روبرو شده است.

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین المللی پول در سخنانی تاکید کرد: اصلاحات مالیاتی در آمریکا موجب افزایش رشد اقتصادی در کوتاه مدت خواهد شد ولی در میان مدت تبعات منفی مثل کسری بودجه و بدهی برای آمریکا به همراه خواهد داشت.

میزان ذخایر طلای صندوق اس پی دی آر نیز با ۰.۲۹ درصد کاهش به کمتر از ۸۲۱ تن رسیده است.

به نظر می رسد قیمت طلا در کوتاه مدت تحت تاثیر تقاضای کشورهای در حال توسعه و نوظهور به خصوص چین و هند قرار خواهد داشت.

انتشار امارهای مهم اقتصادی آمریکا منطقه یورو و چین نیز عامل مهمی برای تعیین قیمت طلا و سایر کالاهای راهبردی خواهد بود.

در پایان این هفته نیز قیمت طلا پس از انتشار آمارهای تورم آمریکا به بالاترین سطح خود در ۳ هفته اخیر رسیده بود، به روند صعودی خود ادامه داده است.

کاهش ارزش دلار و افزایش نرخ تورم آمریکا مهمترین عوامل افزایش قیمت طلا در چند روز اخیر بوده است.

رو پنج شنبه قیمت هر اونس طلا با ۰.۱ درصد افزایش به بیش از ۱۳۵۳ دلار رسیده است. قیمت طلا روز چهارشنبه نیز برای لحظاتی به بیش از ۱۳۵۶ دلار رسید که این بالاترین رقم از ۲۶ ژانویه بوده است.

ریسک‌های سیاسی موجب افزایش شدید قیمت جهانی طلا خواهد شد

به گزارش کیتکو نیوز، تحلیلگران ساکسو بانک اعلام کردند که بازارهای بین المللی به شدت تمرکز خود را بر روی نوسانات بازار سهام قرار داده و ظاهرا از تنش های سیاسی جدی که می تواند تاثیر مهمی بر بازارهای بین المللی و به خصوص بازار طلا داشته باشد، غافل شده است.

بر اساس این گزارش استین یاکوبسن تحلیلگر ارشد ساکسو بانک تاکید کرد: بازارهای بین المللی روی شاخص سهام نزدک و داوجونز تمرکز کرده است و در چنین شرایطی هیچ توجهی به ریسک های سیاسی ندارد. هرگونه تشدید تنش ها بین ایران و اسرائیل باید به دقت زیر نظر باشد.

وی افزود: ایران و اسرائیل هم اکنون به صورت مستقیم رودر روی یکدیگر قرار گرفته اند. قبلا ایران و اسرائیل درگیر در یک جنگ نیابتی بودند. اسرائیل برای اقدام بعدی خود در قبال ایران سر و صدای زیادی راه انداخته است.

رژیم صهیونیستی مدعی شده است که یک فروند پهپاد ایرانی را از خاک سوریه وارد سرزمین های اشغالی شده، سرنگون کرده است. جنگنده های اسرائیلی اخیرا به برخی مواضع در سوریه حمله کرده اند و یک فروند جنگنده اف ۱۶ این رژیم توسط سامانه پدافند هوایی سوریه سرنگون شده است.این نخستین بار از سال ۱۹۸۲ میلادی است که جنگنده اسرائیل توسط سوریه ساقط شده است.

رژیم صهیونیستی و سوریه طی روزهای اخیر یکدیگر را به قدامات تلافی جویانه و متقابل تهدید کرده اند.

یاکوبسن افزود: تشدید تنش های تجاری بین آمریکا و چین نیز باید به دقت زیر نظر باشد. به نظر من آمریکا و چین فاصله چندانی تا جنگ تجاری ندارند. اگر آمریکا مجازات های تجاری سنگینی را علیه شرکت های چینی وضع کند، این مساله بی شک با واکنش منفی و قاطع چین روبرو خواهد شد.

 

 

 


 

۱۲هزار میلیارد تومان چک برگشتی در پایان تابستان گرم امسال

 

در تازه‌ترین گزارشی که بانک مرکزی از مبادلات چک منتشر کرده،بیانگر آن است  که در شهریورماه امسال بالغ بر ۹.۱ میلیون فقره برگه چک به مبلغی بیش از ۵۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان مبادله شده است، این ارقام از نظر تعداد نسبت به مردادماه تا ۶.۷ درصد و همچنین از لحاظ مبلغی تا ۶.۲ درصد کاهش دارد. از چک‌های مبادله شده حدود ۵۲.۳ درصد در سه استان تهران با ۳۴.۳، اصفهان با ۹.۵ و خراسان با ۸.۵ درصد بوده که بالاترین حجم را نسبت به سایر استان‌ها به خود اختصاص داده‌اند. از لحاظ مبلغی نیز ۷۰ درصد برگه چک‌های مورد معامله در همین سه استان بوده است.

اما از چک‌هایی که مبادله می‌شود بخشی وصول می گردد و بخشی برگشت می‌خورد. آمارها و ارقام نشان می‌دهد که چک‌های وصولی بالغ بر ۷.۷ میلیون فقره از مجموع چک‌های مبادله شده را تشکیل داده‌اند که این رقم حدود ۶.۵ درصد در مقایسه با مردادماه کاهش دارد. از سوی دیگر چک‌های وصولی مبلغی حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان بوده که در یک دوره یک ماهه تا ۵.۹ درصد کاهش یافته است. در مجموع در شهریورماه در کل کشور ۸۴.۴ درصد از کل تعداد چک‌های مبادله‌ای و ۷۸.۲ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای وصول شد.

ضمنا" در رابطه با برگشت چک‌های مبادله شده آمارهای بانک مرکزی از این حکایت دارد که در کل کشور بالغ بر ۱.۴ میلیون فقره چک به مبلغی بیش از ۱۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برگشت خورده است. تعداد چک‌های برگشتی ۷.۵ درصد و مبلغ آن تا ۷.۲ درصد کاهش دارد.

در این دوره در استان تهران حدود ۴۶۸ هزار فقره چک به مبلغ نزدیک به ۷۰۰۰ میلیارد تومان برگشت خورد. بر این اساس در کل کشور ۱۵.۶ درصد از کل تعداد چک های مبادله‌ای و ۲۱.۸ درصد از کل مبلغ چک‌های مبادله‌ای برگشت خورده است.

بررسی دلایل برگشت چک‌ها نشان می‌دهد که در کل کشور حدود ۱.۴ میلیون فقره چک‌ به مبلغی بالغ بر ۱۲ هزار و میلیارد تومان به دلیل کسری یا فقدان موجودی برگشت خورده است. به عبارتی در کل از نظر تعداد ۹۷.۳  درصد و از نظر مبلغ ۹۶.۱ درصد از کل چک‌های برگشتی به دلیل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

کاهش تعداد چک‌های برگشتی در شهریورماه در حالی ثبت شده که از حدود یک ماه قبل سامانه صیاد به عنوان سامانه یکپارچه سازی چک از سوی بانک مرکزی در شبکه بانکی راه اندازی شد که با توجه به امکان استعلام اطلاعات از صادر کننده چک، اهمیت قابل توجهی در کاهش چک‌های برگشتی خواهد داشت. با این حال هنوز چک های صیاد به طور یکپارچه در شبکه بانکی عملیاتی نشده است.۱۳۹۶/۸/۱۱

 

 


پیش بینی ۱۲ درصدی افزایش قیمت مسکن در بازار سرد زمستان

به گزارش خبرگزاری ایسنا، سعید آگشته از کارشناسان حوزه مسکن اظهار کرد: شواهد نشان می‌دهد بخش مسکن به تدریج در دو حوزه قیمت و تقاضا با افزایش نسبی مواجه شده است. هم‌اکنون قیمت مسکن تقریبا با نرخ تورم برابری می‌کند و پیش‌بینی من این است که در ماه‌های آینده یک تا دو درصد بالاتر از نرخ تورم قرار گیرد.

وی با بیان این‌ که سیاست‌های حمایتی دولت در حوزه تسهیلات منجر به افزایش تقاضای مسکن شده است گفت: امیدواریم دولت حمایت‌های خود را از بازار مسکن ادامه دهد. البته حمایت از طریق تسهیلات به تنهایی نمی‌تواند مسکن را از رکود خارج، بلکه اصلاح ساختار نظام پولی کشور باید به این بخش کمک کند. بر این اساس دولت باید با سرسختی، مساله کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی را پی‌گیری کند.

این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: تا زمانی که نرخ سود بانکی کمتر از ارزش افزوده بخش مسکن نباشد، مسکن آن جان اصلی را نخواهد گرفت. هم‌اکنون واحدهای صنعتی بین ۲۵ تا ۳۵ درصد با رکود مواجه هستند که در هر سه حوزه حوزه اشتغال، تولید و فروش دچار کاهش شده‌اند. بخصوص در صنایع وابسته به بخش مسکن این رکود عمیق‌تراست.

آگشته، مخاطب‌شناسی را در حوزه تولید مسکن، ضروری دانست و گفت: سالیانه در ایران باید یک میلیون واحد مسکونی ساخته شود. البته مسکن متقاضی، نه مسکن عرضه‌کننده. عرضه مازاد ۲.۵ میلیون واحد مسکونی به این علت بود که عرضه‌کننده با یک سری تعاریف وارد تولید شد ومتقاضی با شاخص‌های خود اقدام به خرید کرد. تا زمانی که این دو گروه به هم نزدیک نشود همان اتفاقی می‌افتد که در مسکن مهر و مسکن لوکس افتاد.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون حدود ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی داریم. این عدد شاید به ظاهر زیاد باشد ولی در واقع این میزان تولید ۲.۵ سال است. برای این ۲.۵ میلیون واحد تقاضا هست ولی تقاضا همراه با توان خرید بالا نرفته است. البته این واحدهای خالی هم مخاطب خاص خود را دارد که در زمان مناسب تحت تاثیر اقتصاد کلان و با ارایه مشوق‌هایی اقدام به خرید خواهند کرد.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان این‌که سیاست‌های ناصحیح در بخش مسکن مهر منجر به ایجاد واحدهای بدون متقاضی شد، تاکید کرد: یکی از مهم‌ترین ایرادات مسکن مهر در حوزه مطالعات صفر و مکان‌یابی اشتباه بود که در اکثر سایت‌ها اتفاق افتاد. هم‌اکنون در پرند سازندگان ساختمان می‌سازند ولی خالی است؛ چون متناسب با نیاز متقاضیان ساخته نشده است.

آگشته تصریح کرد: دولت سیاستی را در حوزه بازآفرینی شهری اتخاذ کرده که به اعتقاد من سیاست اصولی است. اگر این روند ادامه پیدا کند هم اصلاح کالبد شهری اتفاق می‌افتد و هم تنظیم بازار در این مناطق ایجاد خواهد شد.۱۳۹۶/۸/۱۲